3 Günlük Kıbrıs Planı


Malumunuz Euro aldı başını gidiyor, Avrupa uzak bir hayal artık. Bir de inat yapar gibi 2018 resmi tatilleri hep haftasonuyla birleştirilecek çiçek gibi zamanlara denk geldi. Bakınız 29 Ekim bir Pazartesi günü. Biz de hem cebi yormayacak hem de keyif alacağınız 3 günlük bir rota oluşturduk sizlere. Yolumuz bu sefer yavru vatan KKTC. Herkes  içkinin ve arabaların ucuzluğunu, dünya güzeli plajlarını, gece hayatını ya da kumarhanelerinin ününü mutlaka duymuştur Kıbrıs’ın, hatta aranızdan gidenler de vardır mutlaka, ama biz bu yazıda Kıbrıs’ın gezilecek görülecek yerlerini anlatacağız.

Başta belirtmekte fayda var, Kıbrıs’ta ulaşım fazla meşakatli, o yüzden eğer sadece otel tatili yapmayacaksanız, ben gönlümün istediği gibi gezmek isterim diyorsanız mutlaka araba kiralamanız gerekiyor. Burada da diğer bir konu çıkıyor karşımıza, Kıbrıs’ta trafik soldan akıyor! İlk defa sağdan direksiyonlu araç kullanacaklara verilecek en iyi tavsiye; Kıbrıs’ta sağdan gelen aracın her zaman geçiş üstünlüğü olduğu. Biraz dikkatle alışılmayacak bir durum değil.

Kıbrıs (söylemeden geçmeyelim bu fotoğrafta ne çekim esnasında ne sonrasında filtre uygulanmamıştır)

Kıbrıs’ta ulaşıma açık bir adet havaalanı var; Ercan Havaalanı. Adını 20 Temmuz 1974 Barış harekatında hayatını kaybeden Hava Pilot Kıdemli Binbaşı Fehmi Ercan’dan almakta. Daha detaylı bilgi için bknz.

Kıbrıs’a inip, arabanızı alıp, otelinize geçtikten sonra sizin için listelediğimiz yerlerden dilediklerinizi seçip gezmeye başlayabilirsiniz.

Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Lefkoşa

Büyük Han

Büyük Han

Kıbrıs’ın en büyük hanlarından biri. İçerisinde hediyelik eşyaların bulunduğu küçük dükkanlardan alışveriş yapabilir ya da hanın avlusunda oturup, gölgenin tadını çıkararak bir şeyler içebilirsiniz.

Barbarlık Müzesi

Barbarlık Müzesi

Dışarıdan bakıldığında tek katlı bahçe içinde şirin bir ev olarak gözüken Barbarlık Müzesi, 1963’teki Kıbrıs iç savaşı sırasında eşi, çocukları ve ev sahibesiyle beraber katledilen Doktor Binbaşı Nihat İlhanı’ın evidir. Burada o günden kalma kurşun izlerini, iç savaş sırasında yapılan barbarlığı gösteren fotoğrafları ve zamanın gazetelerinin olaya dair anlatımlarını görmeniz mümkündür.

Selimiye Camii (St. Sophia Katedrali)

Selimiye Cami / St. Sophia Katedrali

Luzinyanlılar tarafından yapılmış ve eski adı St. Sophia Katedrali olan Selimiye Camii, hem Hristiyan hem İslami mimariyi barındırması itibariyle, Lefkoşa’da turistlerin ilgisini çeken noktalardan biri.

Surlar İçi

Surlariçi

Günümüzde, son bölünmüş başkent olan Lefkoşa’nın ilk yerleşimi, buradaki surlar içerisinde oluşturulmuştur. Surlar içerisindeki bir çok tarihi yapı ve dar sokaklar arasında bir başkent canlığını görmeden olmaz.

Dereboyu Caddesi

Geçmişten günümüze dönmek ve birşeyler yiyip içmek isterseniz, mağazaları, restoranları ve kafeleriyle, Lefkoşa’nın en hareketli caddesi, Dereboyu’na uğrayabilirsiniz.

Girne

Lefkoşa her ne kadar başkent olsa da Kıbrıs’ta Girne’nin yeri bir başka.

St. Hilarion Kalesi

St. Hilarion Kalesi

Muhteşem bir manzaraya sahip olan St. Hilarion Kalesi, Kıbrıs’a Lüzinyanlılar’dan kalma bir hediye. Girne otoyolu üzerinden  arabayla bir yere kadar ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak ulaştığınız yerden asıl görmeniz gereken alana ulaşana kadar biraz efor sarf edip merdivenleri tırmanmak gerekiyor. Zirveye ulaştığınızda bütün yorgunluğunuza değeceğini göreceksiniz 🙂

St.  Hilarion Kalesi

    Kaleye ulaştığınızda denk gelirseniz ayaklarınızın   altında yatan Girne’ye sis indiğini bile gözlemleyebilirsiniz.   Şehir efsanesi mi doğru mu bilemeyiz ama Umberto Eco ve Walt Disney’in bu kaleden esinlenerek kendi eserlerinde kullandığı bile söylenmektedir          

Girne Kalesi

Girne Kalesi

Girne uzun bir dönem boyunca ticaretin ana hattı üzerinde yer aldığından, çokca korsan saldırısına uğramış bir alandır. Bu sebeple zaman içerisinde yapılan restorasyonlar ve eklemelerle günümüzdeki görünümünü alan yat limanının hemen yanındaki Girne Kalesi’nin tam olarak ne zaman inşa edildiği bilinmese de içerisinde sergilediği eserlerle görülmeye değer bir kaledir.

Kale içerisinde Batık Gemi Müzesi olarak bilinen, Kıbrıs açıklarından çıkartılan Helenistik döneme ait gemi kalıntılarının sergilendiği bir alan da mevcut.

Girne Yat Limanı

Girne Yat Limanı

Tartışmasız Girne’nin sabah akşam en canlı olan yeri. Girne limanı sahil hattı boyunca dizilmiş kafe, bar ve restoranlar ve karşılarındaki yatlarla beraber muazzam bir görüntü oluşturmaktadır. Ancak yemek yemek için çok daha lezzetli yerlerin bulunduğunu, bu konuya da belirtmekte fayda var 😉

Savaş Tankı

Girne Savaş Tankı

Kıbrıs çıkartması sırasında Girne’nin yamaçlarına doğru düşman askerini kovalarken tepeye kadar çıkmış ve orada kalmış bir tank bulunuyor. Eğer yolunuz düşerse, tankın kaldığı bölgenin dikliği sizi şaşırtacak ve birçok şehir efsanesinin doğmasına neden olmasına anlam vereceksiniz.  Detaylı bilgi için bknz.

Mavi Köşk

Mavi Köşk / Avukatın Evi

Yapılış yılı olan 1954’e göre zamanının çok daha ötesinde bir yapı olan Mavi Köşk, ada içerisinde “Avukatın Evi” olarak da bilinir. İtalyan asıllı mafya babası ve aynı zamanda avukat olan Paulo Paolides tarafından yapılan köşkte tasarımsal olarak düşünülmüş fazlaca detay bulunmaktadır. Bunlardan bir her odanın farklı bir renkte tasarlanmış olmasıyla birlikte, çocuklar için yapılan sarı oda depremden etkilenmeyecek şekilde inşa edilmiştir. Gruplar halinde gezilen köşkte size eşlik eden bir asker, yapı hakkında bilgiler vermektedir. Rivayete göre sahibinin yakalanmamak için köşkte bulunan tünelden kaçtığı söylense de tünel bulunamamıştır.

Bella Pais Manastırı

Bella Pais Manastırı

Girne’nin daracık tarihi sokaklarından yukarı tırmanarak ulaşılan Bella Pais Manastırı, sunduğu muhteşem manzarasıyla kesinlikle görülmeye değer yerlerden biri. Eğer şanslıysanız ve orada bulunduğunuz zamanda konsere denk geldiyseniz, kesinlikle kaçırmayın derim. Karşısında yer alan restoran/kafede ise oturup manzaraya karşı yemek yemek paha biçilemez.

Magusa

Magusa Sahilleri

Eğer Kıbrıs’a deniz sezonunda gittiyseniz, denize girmek için yolu filan dert etmeden kesinlikle Magusa’ya gidin. En kolay ulaşılabilecek olanı Palm Beach Otelin yanındaki plaj olup daha da ilerlemeyi isterseniz cam gibi suyu mükemmel plajlarıyla Magusa koylarının kesinlikle buna değdiğini kendiniz deneyimleyebilirsiniz.

Salamis Harabeleri

Salamis Harabeleri

Magusa merkezden iskele bölgesine giden yolun kenarında olmasına rağmen, içerisine girmeden algılanamayacak güzellikte bir antik kent burası. Tarihi hakkında detaylı bilgi için bknz. Antik kent içerisindeki amfi tiyatroda yaz aylarında organize edilen konserlerde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Kapalı Maraş

Kapalı Maraş

Kıbrıs çıkartmasının ardından Türk ve Rum kesimi arasında tampon bölge olarak bırakılan Kıbrıs’ın o zamanlardaki en güzel ve en gelişmiş yerlerinden biri olan Kapalı Maraş bölgesine eğer yanınızda tanıdığınız bir asker yoksa giremiyorsunuz. Ancak yukarıda bahsettiğim plaj alanından bölgenin sahil bölgesindeki hotelleri görebilmeniz mümkün. Alana ait çeşitli rivayetler dönse de baktıkça insanı huzursuz eden ama bir o kadar da çekici bir havası olduğu kesin. Detaylı bilgi için bknz.

St. Nicolas Katedrali / Lala Mustafa Paşa Camii

St. Nicolas Katedrali / Lala Mustafa Paşa Camii

Namık Kemal meydanında bulunan bu cami Lefkoşa’daki Selimiye Cami ile benzer yapıda olur Lüzinyanlıların adaya bıraktığı diğer bir hediyedir. Caminin yanında ise 750 yıllık yaşıyla bir gümbez ağacı yer almaktadır.

Namık Kemal Meydanı

‘Vatan Yahut Silistre’ adlı eserinden sonra sürgüne gönderilen Namık Kemal’in kaldığı zindanın da içerisinde bulunduğu meydan Magusa’nın en turistik meydanıdır. Meydanda Namık Kemal zindanının yanı sıra Namık Kemal Müzesi, cafeler, restoranlar ve tarihi mekanlar bulunmaktadır.

Kıbrıs’ta Ne Yenir?

Kıbrıs’ta bizim mutfağımızdan çok farklı olarak yenilecek pek bir şey yok esasında, ama çok farklı ülkelerden gelen insanların yaşayıp, çalıştığı bir yer olduğu için farklı mutfaklara ait lezzetleri adada rahatlıkla bulabilirsiniz.

Şeftali Kebabı / Şef Ali Kebabı

Şeftali kebabı ada içerisinde hemen her restoranda bulabileceğiniz, bizim köftemize benzer Kıbrıs mutfağından bir yemek. Asıl adı Şef Ali kebabı olduğu söylense de zamanla şeftali kebabı adını almış.

Makarna Bulli

Makarna Bulli adını verdikleri ev yapımı spaghetti üzerine tavuk / et yahnisi ve hellim rendeledikleri bir yemekleri de denemeye değer ancak uyarmadan geçmeyelim Kıbrıs’ta porsiyonlar biraz büyük sipariş verirken bunu da göz önünde bulundurmakta fayda var.

ManiPeni Pizza

Ada sınırlarındaki en güzel pizzayı yemek için, Girne içerisinde “ManiPeni” adındaki restoranı bulmanız gerek. Pizza yemek istemezseniz deniz ürünlü noodleları ve Jack Daniel’s soslu et sotesini de deneyebilirsiniz. Konum için bknz.

Eziç Peanuts

Yine Girne içerisinde Eziç Peanuts favori olabilecek mekanlardan. Buranın yemekleri de gayet başarılı ancak çok daha başarılı olanı konumu. Şehrin içerisinde kayalar arasında bir koyda yer alan mekanın güzelliğine tanık olabilmek için sabah kahvaltıya veya öğlen yemeğine gitmekte fayda var. Konum için bknz.

Magusa sınırları içerisinde yemek yemek için bir çok alternatif mevcut. Bunlardan biri Lala Mustafa Paşa cami yakınlarındaki Rouge restoran, burada canlı müzik eşliğinde yemeğinizi yerken keyifli vakit geçirebilirsiniz. Konum için bknz.

Castello Cyprus Kitchen

Yine aynı alanda bulunan Castello restoranda şarabınızı yudumlarken atmosfere dalıp kendinizi ortaçağ kalesinin içerisinde hissedebilirsiniz. Konum için bknz.

Eğer Lefkoşa’da bir yer arıyorsanız Mochachino’nun mükemmel hamburgerlerinin tadına bakabilir güzel dekore edilmiş mekanda keyifli vakit geçirebilirsiniz. Konum için bknz.

Yok ben kebap yiyeceğim et olsun derseniz yine Lefkoşa sınırları içerisindeki Lavash restoranı deneyebilirsiniz. Ancak yine uyarmak isteriz ki porsiyonlar biraz büyük. Konum için bknz.

Gelelim içki konusuna Kıbrıs’ta içkiler Türkiye fiyatlarına göre nispeten daha uygun ancak havaalanında almak yerine (sınırı aşmayacak şekilde ;)) ada içerisindeki marketlerden almak daha akıllıca olacaktır.

Daha detaylı bilgi ve öneri almak için bloğun altına yorum yapabilir, instagram hesabımızı takip edebilir ve bize sorular sorabilirsiniz.

Keyifli tatiller


Like it? Share with your friends!

Gulcan

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *